Nasz budżet jest często bardzo ograniczony i nie starcza nam środków na niektóre większe wydatki. Często jest tak, że dalibyśmy radę odkładać jakieś sumy na dany wydatek, ale niestety nie zawsze jest na to czas. Można jednak sytuacje trochę odwrócić, czyli najpierw uzyskać określona kwotę, a później spłacać ja w ratach. Mowa oczywiście o pożyczeniu pieniędzy, choćby w formie popularnego kredytu gotówkowego. Kredyt taki pozwala zrealizować praktycznie dowolny wydatek na cele konsumpcyjne. Tutaj dostaniesz tanie kredyty gotówkowe, wejdź i sprawdź.

Koszty rozwiązania

Bank na kredytach zarabia, dlatego też są one oprocentowane i ich zaciągnięcie wiąże się z pewnymi kosztami w postaci odsetek. Jeśli wybierzemy korzystna ofertę, to koszty te będą jak najmniejsze. Na co w takim wypadku zwracać uwagę? Bezpośrednio o tym, ile kredyt będzie nas kosztował, decyduje wysokość jego oprocentowania. Jednak nie tylko ona ma tu znaczenie. Ważny jest też jego rodzaj, a mianowicie oprocentowanie stałe lub zmienne. Wybór jednego z nich będzie miał kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o podatność oprocentowania na zmiany pod wpływem zmian stóp procentowych. Wybierając oprocentowanie zmienne musimy liczyć się z tym, ze przy zmianach stóp procentowych jego wartość również będzie się zmieniać na naszą korzyść, albo niekorzyść. Korzystna sytuacja będzie w przypadku obniżki stóp, gdyż wtedy również oprocentowanie będzie niższe. Jeśli stop pójdą w górę, to koszty naszego kredytu również wzrosną. Aby uniknąć takiego ryzyka można wybrać ofertę z oprocentowaniem stałym. Wtedy przez cały czas obowiązuje wartość oprocentowania ustalona w dniu podpisania umowy o kredyt.

Inne ważne aspekty

Istotne jest nie tylko to, ile zapłacimy za kredyt, ale również to, w jaki sposób będziemy go spłacać. Chodzi tu głównie o to, jak będzie wysokość oraz ilość rat, gdyż to decyduje o tym jak długo będziemy spłacać kredyt oraz o tym, czy miesięczna rata będzie dużym obciążeniem naszego miesięcznego budżetu. Jeśli jesteśmy na początku spłaty kredytu zaakceptować nieco większe raty, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się raty malejące. Wtedy naliczane są one tylko od kapitału, który pozostała do spłaty, a tego, jak wiadomo wraz z regularną spłata kredytu ubywa. W efekcie prowadzi to do tego, że pierwsze raty są bardzo duże, gdyż oprocentowanie jest naliczane od całości lub prawie całości kapitału, zaś ostatnie raty są już znacznie mniejsze.