Rynek nieruchomości luksusowych charakteryzuje się ograniczoną podażą, a jednocześnie ciekawymi perspektywami rozwoju. Od lat rośnie regularnie o 30-40% w perspektywie 4-5 lat, a to wynik bardzo dobry w stosunku do szalejącej inflacji, która już lata temu przekroczyła strategiczne cele Narodowego Banku Polskiego.

Najwięcej transakcji na całym rynku nieruchomości wykonuje się za gotówkę. To skala mniej więcej 50% według zróżnicowanych raportów wyspecjalizowanych instytucji finansowych, analityków. Banki detaliczne naturalnie wspierają preferencyjnie większych inwestorów, duże transakcje ze względu na większy zarobek i minimalne ryzyko. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której inwestor nie spłaca właściwie nieruchomości luksusowej przeznaczonej chociażby na cele biznesowe. Nieruchomość premium to nie tylko wartość majątkowa, ale prestiż lokalizacji bardzo istotny przy prowadzeniu niektórych działalności gospodarczych. Klient premium otrzyma najczęściej znacznie lepsze warunki kredytu hipotecznego od zwykłego klienta indywidualnego ze średnim poziomem zdolności kredytowej. Ceny nieruchomości premium, np. w Warszawie za m2 rozpoczynają się od 14-15 000 złotych. W mniejszych miastach to około 10 000 złotych za m2, więc różnica wcale nie jest taka duża w stosunku do zwykłych lokali mieszkalnych, a daje znacznie więcej perspektyw przy ewentualnej sprzedaży i zwykłym użytkowaniu. Największe zainteresowanie nieruchomościami premium, a także kredytami hipotecznymi wykazują mężczyźni w wieku przedemerytalnym, najczęściej przedsiębiorcy z sukcesami. Takie osoby mieszkają z reguły w apartamentach, rzadziej w odnowionych dworkach, czy zabytkowych kamienicach. Apartamenty luksusowe to zdecydowana czołówka, jeżeli chodzi o wolumen transakcji.

W Polsce kredyty hipoteczne udzielane wyłącznie na cele luksusowych transakcji na rynku nieruchomości to duża rzadkość. Rynek znajduje się dopiero w fazie rozwoju, ale widać wyraźnie, że pod kątem atrakcyjności dominuje nad zwyczajowym podejściem, czyli mieszkanie dwupokojowe o średnim metrażu dla rodziny. Na polskim rynku nieruchomości funkcjonują nie tylko indywidualni kredytobiorcy poszukujący okazji, ale wielkie fundusze inwestycyjne skupujące praktycznie całe budynki z przeznaczeniem na wynajem długoterminowy. Można powiedzieć, że zakup nieruchomości przy ograniczonej podaży to spore szczęście i to niezależnie od sposobu finansowania. Kredyt hipoteczny to jednak przy niskich stopach procentowych i rosnącej inflacji dalej najlepsze z możliwych rozwiązań.


Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, po które sięga wiele osób. Czy warto spłacić go wcześniej? Jak ominąć czyhające na nas pułapki?

Każdy z nas chciałby spłacić kredyt jak najszybciej. Różnie z tym jednak bywa. Co jeśli otrzymamy niespodziewany zastrzyk gotówki, który zechcemy przeznaczyć na spłatę kredytu? Czy jest to opłacalne? Zgodnie z ustawą jako kredytobiorca mamy prawo spłacić w każdym czasie całość lub część kredytu przed wyznaczonym terminem. Bank może jednak zastrzec w umowie rekompensatę, którą otrzyma, jeśli faktycznie dokonamy spłaty przed terminem. Ile ona wynosi? To zależy, bank może nam bowiem przyznać kredyt hipoteczny ze zmienną lub też stałą stopą procentową. W przypadku kredytu ze zmienną stopą procentową, po 3 latach regularnych spłat bank nie może pobierać opłat za przedterminową spłatę. Jednak w przypadku spłaty przed upływem 3 lat musimy liczyć się z dodatkową opłatą. Zapis dotyczący tej regulacji znajduje się w umowie. W przypadku kredytu ze stałą stopą procentową wcześniejsza spłata może się nie opłacać. Bank może bowiem żądać od nas rekompensaty za przedterminową spłatę i to przez cały okres trwania umowy. Nie zawsze wcześniejsza spłata kredytu będzie opłacalna. Dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie się z nią zapoznać i dowiedzieć się ile będzie nas kosztowała ewentualna wcześniejsza splata.

W jaki sposób dokonać spłaty kredytu hipotecznego przed wymaganym terminem? Wcześniejszej spłaty kredytu można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dokonanie nadpłaty, czyli spłaty kwoty wyższej niż wyliczona przez bank rata kredytu. W ten sposób obniżymy kolejne raty lub skrócimy okres kredytowania. Drugi sposób to przedterminowa spłata kredytu hipotecznego w całości. Może się to jednak wiązać z koniecznością uiszczenia dodatkowej prowizji. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego z całą pewnością zwiększy nasz komfort psychiczny. Jednak zanim jej dokonamy rozważmy za i przeciw. Jeśli nie wiemy czy wiążą się z nią dodatkowe koszty, zapytajmy o to eksperta. Od tego zależy też wybór sposobu spłacenia kredytu czyli w całości lub w części. Uzależniony jest on oczywiście również od naszych indywidualnych możliwości finansowych. Po uzyskaniu fachowej porady możemy przystąpić do realizowania formalności. Dowiedzmy się też, czy koszt odsetek nie będzie niższy od kosztu obowiązkowej prowizji za wcześniejszą spłatę. W takim przypadku wcześniejsza spłata się nie opłaca. Dobrze to przemyślmy.