Kredyt konsolidacyjny bardzo często jest nie tyle środkiem oddłużającym, co raczej skuteczną metodą na ułatwienie spłaty dotychczasowych rat i - co więcej - sposobem odciążenia domowego budżetu. Niestety, pomimo dość korzystnych z punktu widzenia potencjalnego Kredytobiorcy ofert konsolidacji, nie zawsze można z nich skorzystać. Oto kilka sposobów dzięki którym uzyskanie takiego kredytu będzie łatwiejsze.

Zbyt młody wiek? Nie warto czekać!

Wiek Kredytobiorcy to bardzo częsty powód odrzucenia wniosku o kredyt konsolidacyjny. Oczywiście aby dane zobowiązanie móc zaciągnąć, nie trzeba czekać 5 lub 10 lat. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie go wraz z rodzicem. Owszem, dla większości rodziców takie rozwiązanie może nieść ze sobą mnóstwo obaw. Trzeba przyznać, że w takim układzie to rodzic i jego majątek będą zabezpieczeniem ewentualnego kredytu. Jeśli jednak dziecko ma pracę i uzyskuje odpowiednio wysokie dochody, może ono być rzetelnym Kredytobiorcom. Zwłaszcza, że zaciągnęło ono (najprawdopodobniej je spłacając) co najmniej kilka zobowiązań pożyczkowych, bądź kredytowych. Osoby młode mogą mieć też problem z brakiem odpowiedniej historii kredytowej. Jeśli jednak zdążyły one zaciągnąć kilka zobowiązań (które mają być konsolidowane), problem ten nie będzie ich dotyczył. Chyba, że ich historia kredytowa nie jest pozytywna, co może być związane np. z nieterminowym spłacaniem dotychczasowych zobowiązań.

Niskie dochody nie są problemem

Obowiązujące nas stosunki pracy mogą być podstawowym czynnikiem znacznie utrudniającym zdobycie wymarzonego kredytu konsolidacyjnego. W zasadzie pojawiają się tutaj dwa najbardziej istotne zagrożenia. Pierwszym z nich są niewielkie dochody, które skutecznie zmniejszają zdolność kredytową. Drugim jest nasza aktualna forma zatrudnienia i termin obowiązywania ewentualnej umowy o pracę. Oczywiście trudno znaleźć pracę, która zapewni nam znacznie wyższe dochody. Niemniej można - o ile jest to możliwe - skorzystać z dodatkowych form zatrudnienia. Doskonałym rozwiązaniem jest np. umowa o dzieło, w ramach której ewentualne narzuty są stosunkowo niskie a samo wykonywanie pracy nie angażuje aż tak dużych sił i środków, jak tradycyjna umowa o pracę. Podjąć takie zatrudnienie można np. zdalnie a uzyskiwane w ten sposób w miarę stałe dochody znacznie zwiększą naszą zdolność kredytową, bez ryzyka ponoszenia z tego tytułu wyjątkowo dużych kosztów.

Zbyt duża liczba wniosków

Rzadką aczkolwiek spotykaną w naszych realiach przyczyną odrzucenia wniosków o uzyskanie kredytu konsolidacyjnego, jest ich zbyt duża liczba. Problem ten pojawia się wówczas, gdy potencjalny Kredytobiorca składa je nawet w kilkunastu różnych bankach. Choć oczywiście zaleca się dywersyfikację składanych wniosków, to jednak w praktyce ich zbyt duża liczba może nam raczej zaszkodzić. Zwłaszcza, że złożenie ich jest skrzętnie odnotowywane przez BIK, co oczywiście ma przełożenie na decyzję banków. Jeśli jednak popełniliśmy już taki błąd i złożyliśmy zbyt dużą liczbę wniosków o konsolidację, wystarczy że poczekamy miesiąc. Po tym okresie wszystkie wspomniane wnioski w rejestrze BIK są anulowane, dzięki czemu możemy je bezpiecznie składać od nowa, oczywiście w rozsądnej ilości.

Podsumowując, brak zgody na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie musi jednoznacznie oznaczać, że wspomnianych pieniędzy nie zdobędziemy już nigdy. Niemniej, przy składaniu wniosku zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem, próbując jednocześnie zadbać o lepszą opinię w oczach potencjalnego wierzyciela.