Nie ulega wątpliwości, iż lokaty bankowe to jedna z form efektywnego oszczędzania. Mając do dyspozycji gotówkę, zdecydowanie lepiej ulokować ją na lokacie bankowej niż np. na zwykłym koncie oszczędnościowym. Powód jest bardzo prozaiczny, lokata będzie zawsze wyżej oprocentowana niż oszczędności na koncie typu ROR. Oczywiście przy nieznacznych kwotach, które oszczędzamy, różnice te także będą niewielkie. Kwota około 3000 zł odłożona na koncie ROR z miesiąca na miesiąc, przy i tak optymistycznym oprocentowaniu 2% - da nam kolejne 5 zł, czyli w skali roku będzie to ok. 60 zł, natomiast taka sama kwota na lokacie 3% to dosłownie kilka złotych więcej w skali roku. Czy wobec tego opłaca się zakładać lokatę i zamrażać swoje pieniądze?

Okazuje się, iż wiele osób, które faktycznie chce oszczędzać, lub odkładać na jakiś dalszy, konkretny cel, zakłada lokaty bankowe właśnie dlatego, aby nie ulec pokusie niekontrolowanym zakupom, np. pod wpływem, impulsu, chwili itd. Zamrożone pieniądze na lokacie bankowej są po prostu niedostępne i trudniej podjąć decyzję o zerwaniu lokaty. Z resztą jest to o wiele trudniejsze niż wyciągnięcie pieniędzy z konta oszczędnościowego. W tym drugim przypadku nie musimy nikogo pytać ani prosić. O zerwaniu lokaty należy powiadomić bank, a ten ma określony czas na uwolnienie naszych oszczędności. Przy tej procedurze może nam minąć ochota na jakiś nadprogramowy zakup. Z tego właśnie względu warto ulokować pieniądze by poczekały na nas przez pewien okres czasu. Innymi słowy, lokata bankowa jest bezpieczniejsza.

Wracając jednak do samej opłacalności lokat bankowych kod kątem finansowym, warto wspomnieć, iż lokaty oszczędnościowe mogą przynieść zyski, jednak tylko w sytuacji gdy mamy do czynienia z większymi kwotami pieniędzy. Bardziej odczuwalne oszczędności na lokacie dotyczą zwykle wkładów znacznie przekraczających kilka czy też kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli chcemy bezpiecznie oszczędzać większe kwoty, to jak najbardziej lokata będzie najlepszym rozwiązaniem. Z pewnością bankowcy i doradcy finansowi będą nas namawiać na inwestycję w postaci funduszu czy obligacji, jednak tutaj trzeba dobrze sie zastanowić, gdyż zysk może być większy ale jednak nie jest taki pewny i gwarantowany tak jak np. wspomniana lokata.

Zanim założymy lokatę bankową, trzeba jednak dobrze zastanowić się nad terminem, z którym chcemy sie umówić z naszym bankiem. Im dłuższy okres trwania lokaty tym zyski większe. Istnieją lokaty, które można przedłużać. Jeśli ustawimy lokatę na pół roku, możemy kontynuować oszczędzanie przez np. kolejne pół. Większość produktów bankowych związanych z lokatami terminowymi zaprojektowana jest w taki sposób, iż na początku okresu trwania lokaty oprocentowanie jest minimalne, z czasem dopiero nalicza się wyższe oprocentowanie, w ostatnim miesiącu jest ono najwyższe, co ma na celu bardziej zdyscyplinować klientów do nie zrywania lokat.


Lokata bankowa, cóż można o niej powiedzieć? Jest to bardzo kusząca oferta oszczędnościowa., naprawdę dla każdego. Rodzaje oszczędzania są różnorodne, grunt, że każdy zainteresowany ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Istotna jest wiedza, to jest bardzo ważny, aby klient miał szansę na usatysfakcjonowanie z danej propozycji. Najlepiej na spokojnie usiąść do informacji i poszerzyć w ten sposób swoją wiedzę. Poniżej znajdują się podstawowe wiadomości, tak aby na początek być obytym w temacie.

Lokata standardowa to kusząca propozycja właściwie dla każdego. Wymagający kapitał jest niski, zatem wszyscy mogą się zdecydować, absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie. Większość klientów zdaje sobie sprawę, że oprocentowanie w tym przypadku nie jest satysfakcjonujące, jednak frekwencja klientów jest dosadna z tego względu, że można przez pewien czas pobrać cenne wiadomości, aby w przyszłości móc wybrać inną lokatę, bardziej korzystną finansowo. Internetową propozycją jest e-lokata, cechuje się przede wszystkim wygodą. Jak wiadomo mnóstwo osób preferuje komfortowe rozwiązania, nie trzeba wychodzić z domu co bez wątpienia jest kuszące. Ponadto warto wiedzieć, że gdy wszystko załatwia się drogą wirtualną jest zapewnienie o wyższym procencie zysku niż w przypadku standardowej. Lokata nocna to możność dotykania swojego kapitału w ciągu dnia, ponieważ nocą należy on do instytucji bankowej. Śmiało można stwierdzić, że jest to komfortowe oszczędzania. Nie wolno zapomnieć o lokacie dynamicznej, która jest skierowana do stałych klientów. Osób, które cieszą się długim depozytem, dlatego też mogą liczyć na przywileje. Między innymi dostęp do swojego konta, jak również zarobek poprzez zmienność oprocentowania. Ulega ono zmianie raz na kwartał, lub rocznie, w zależności od warunków panujących w środowisku finansowym. Lokata rentierska jak również negocjowana, jest to rozwiązanie dla zamożnych klientów, przy rentierskiej głównym czynnikiem są odsetki. Wpłacane na konto klienta, a kiedy kapitał jest dosadny, wtedy to można liczyć na naprawdę godne podłoże. Ostatnia to negocjowana i jak już sama nazwa wskazuje, nie ma na początku określonych warunków. Dopiero po rozmowach klienta z danym bankiem zaprezentowana jest konkretna umowa. Wejdź po dobry kalkulator pożyczki gotówkowej 17BANKOW.com i sprawdź gdzie można dostać najlepszą ofertę kredytową.

Lokata bankowa to dobra propozycja, trzeba tylko rozsądnie wybrać. Tutaj liczy się wiedza, bez niej ani rusz. Nie pozostaje nic innego jak tylko solidnie się przygotować do oszczędzania, w ten oto sposób bezpiecznie odkłada się pieniądz i jeszcze na tym zarabia poprzez oprocentowanie.