Małżeństwa mają lżej

23 Nov 2015 In:

Czy małżeństwo ma szanse na to, by pomimo wszystko otrzymać więcej pieniędzy? Wiadomo, że jeśli odkładamy je na zakupienie domu, to jednak z dwóch pensji łatwiej będzie nam odłożyć jakieś pieniądze. Jeśli natomiast chodzi o różnego rodzaju opcje takie jak kredyt na zakupienie domu, to również w przypadku dwóch osób pracujących istnieje możliwość nie tylko otrzymania większej kwoty pieniędzy, ale również znacznie bardziej atrakcyjnych warunków.

Jest to więc ogromna szansa szczególnie dla młodych małżeństw, które w miarę szybko będą chciały zamieszkać na swoim. Nie od dziś wiadomo, że przecież zawsze jeśli więcej osób pracuje w danym gospodarstwie domowym to można będzie dzięki temu nabrać świadomości, że jednak uda się posiadać znacznie bardziej prawidłowo rozplanowany budżet. Dla wielu banków lepszą opcją są dwie pensje, ponieważ nawet w sytuacji gdy jedna z osób straci stałe zatrudnienie to i tak dadzą radę w terminie spłacać konkretne zobowiązania. Od pewnego czasu kredyty na nieruchomości stają się coraz modniejsze, ponieważ jak wiadomo, wiele osób jest zainteresowany właśnie takimi opcjami. Czasy się zmieniają, a możliwość zamieszkania na swoim staje się coraz silniejsza. Dlatego jeśli naprawdę będzie nam na tym zależało, w każdym, czasie należy poważniej na pewne sprawy popatrzeć, oraz zobaczyć, że pomimo wszystko będzie to dla nas korzystne. Warunki kredytu bywają zróżnicowane, tak więc warto jest zorientować się w poszczególnych, by pomimo wszystko zdobyć się na podjęcie odpowiedniej decyzji. Każdy chciałby zamieszkać na swoim, jednak nie zawsze jest to możliwe w takim terminie, w jakim to sobie wymarzyliśmy. Dlatego tak duże znaczenie będzie miało sprawdzenie poszczególnych ofert, jak i również wybranie takiej, z której sami będziemy zadowoleni. Jeśli jesteśmy w danym banku naprawdę bardzo długo, można będzie śmiało stwierdzić, że negocjowanie warunków będzie się mogło okazać skuteczne. Czasy pokazują, że ludzie coraz śmielej korzystają właśnie z kredytów.

Dlatego jeśli istnieje taka potrzeba to przede wszystkim warto jest sprawdzić poszczególne możliwości, by jednak można było podjąć właściwą decyzję. Po pewnym czasie sami zobaczymy, co było dla nas dobre, a z czego lepiej było zrezygnować. Na przyszłość podejmowanie takich decyzji będzie się mogło okazać o wiele bardziej przychylne niż za pierwszym razem. Aktualnie oferty kredytów są zmienne, co jakiś czas poszczególne z nich są modernizowane, ponieważ zmienia się nastawienie ludzi właśnie do nich.


Instytucje bankowe oferują dziś bardzo zróżnicowaną gamę środków, dzięki którym klienci mają możliwość zainwestować swoje oszczędności, zamiast trzymać je w szufladzie, czekając aż zje je inflacja. Jedną z form mądrego oszczędzania są lokaty bankowe. Ta metoda oszczędzania jest korzystna, jednak aby wybrać właściwie i naprawdę świadomie, należy posiąść podstawową wiedzę na temat lokat. Czynniki, które ostatecznie decydują o naszym zysku z lokaty bankowej to:

-wysokość wkładu początkowego
-długość trwania lokaty;
-rodzaj oprocentowania;
-wysokość aktualnych stóp procentowych;
-kapitalizacja odsetek;
-dodatkowe potrącenia z zysku ostatecznego (podatek Belki).

Wkład początkowy, rodzaj lokaty

Oczywistym jest, że im większy jest nasz wkład początkowy, tym większy ostateczny zysk z lokaty bankowej możemy uzyskać. Z tych kalkulacji można wysnuć błędne przekonanie, że w ten środek bankowy po prostu nie opłaca się inwestować pieniędzy, jeśli te środki finansowe nie są dosyć wysokie. W rzeczywistości lokata jest korzysta niezależnie od wysokości oszczędności, jakie postanowimy zainwestować. Posiadamy mniej – inwestujemy mniej. Posiadamy więcej, zatem inwestujemy również więcej. Nie można jednak mówić, że inwestowanie niewielkich środków finansowych nie ma sensu, ponieważ zysk jest zyskiem – zawsze ma większy sens niż odkładanie pieniędzy do skarpety. Banki, chcąc otworzyć się na klienta, oferują dziś różne okresy lokat – od krótko- (1-dniowe, 7-dniowe,miesięczne itp.) po długoterminowe (kilkumiesięczne, roczne, dwuletnie itp.) – wszystko w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań.
Oprocentowanie lokaty, kapitalizacja odsetek, podatek Belki

Każda lokata nalicza odsetki na podstawie konkretnej metody:

-oprocentowanie stałe (nie zmienia się w miarę trwania lokaty);
-oprocentowanie zmienne (zależy od wysokości, ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej, stóp procentowych).

Nie należy oczekiwać od banku oprocentowania wyższego niż może zaoferować, bo to, jak wysoki jest procent zysku nie zależy przecież od nas, ale od ogólnej kondycji naszej gospodarki. Najważniejszym czynnikiem, przy obliczaniu ostatecznego zysku z lokaty bankowej, jest jednak sam proces naliczania odsetek . To właśnie ilość kapitalizacji rzeczywiście wpływa na nasz „zarobek”. Nie bez znaczenia jest również 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) naliczany od odsetek. To dopiero naliczenie kapitalizacji odsetek oraz podatek pozwolą ocenić nasz zysk rzeczywisty.