Zadłużenie gospodarstw domowych w Polsce jest duże. Zadłużenie notuje co trzeci budżet domowy, ale w bardzo różnej formie. To kredyty hipoteczne, drobne chwilówki, kredyty na samochód, kredytowanie droższych usług medycznych. W niektórych przypadkach konsolidacja zadłużenia jest wręcz niezbędna, aby chronić kredytobiorcę przed zupełnym brakiem organizacji. Konsolidacja kredytów to narzędzie wręcz niezbędne w okresie kryzysu budżetu domowego. Nieudany biznes, nadwyrężenie oszczędności, zmiana zatrudnienia na mniej opłacalne to tylko niektóre z przykładów wykorzystania konsolidacji. Jakimi zaletami charakteryzuje się konsolidacja kredytów?

Zalety restrukturyzacji zadłużenia na podstawie konsolidacji

Kredyt konsolidacyjny wymaga naturalnie w miarę pozytywnej zdolności kredytowej, co objawia się głównie wniesieniem do umowy solidnego zabezpieczenia majątkowego, a także wykupienia ubezpieczenia. W kredycie konsolidacyjnym kredytobiorca nie wykazuje wkładu własnego, ale jedynie wprowadza do umowy nieruchomość. Nie ma najczęściej innego rozwiązania ze względu na duże nasycenie budżetu domowego różnymi rodzajami pożyczek krótkoterminowych. Konsolidacja zamienia wszystkie pożyczki i kredyty w jedną ratę rozłożoną nawet do trzydziestu lat, a to już rozwiązanie idealne, jeżeli chodzi o ochronę gospodarstwa domowego przed potencjalnym bankructwem. W dobrej konsolidacji uzyskujesz wsparcie przy dopełnieniu formalności z zamykaniem pożyczek. To bardzo problematyczny czynnik przy podobnej umowie. Większość instytucji pragnie zachować kontakt z kredytobiorcą, niezależnie od okoliczności. Przy samodzielnym dopełnianiu formalności tracisz ogrom czasu. Doradca przy konsolidacji przejmie podobną odpowiedzialność na siebie. Ważna zaleta kredytu konsolidacyjnego to zrównoważenie oprocentowania, przystosowanie raty do faktycznych możliwości budżetu domowego, wyraźne zmniejszenie obciążeń.

Konsolidacja po konsolidacji też możliwa

Nawet kredyt konsolidacyjny możesz ponownie konsolidować, co wydaje się na początku absurdalnym podejściem. Jeżeli znajdziesz jednak lepszą umowę wystarczy tylko kolejne porozumienie. Oferty konsolidacji monitorujesz zawsze pod kątem oprocentowania i wymaganych zabezpieczeń. Im mniejsze zabezpieczenia, przy stosunkowo niewielkich opłatach, tym lepiej dla kredytobiorcy. W konsolidacji termin spłaty zobowiązania możesz dobrać elastycznie. Przy nietypowym rodzaju zatrudnienia to ogromny plus. W niektórych kredytach konsolidacyjnych wynegocjujesz również kilka miesięcy karencji, zanim zaczniesz spłacać raty.