Masz kilka zobowiązań, których spłata spędza Ci sen z powiek? Obecne zobowiązania sprawiły, że masz problemy z płynnością finansową? Może pora pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym.

Kredyt konsolidacyjny nazywany też konsolidacją finansową stanowi połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Konsolidacja pozwoli na spłacenie dawnych zobowiązań poprzez zaciągniętą pożyczkę. Nie należy jednak mylić kredytu konsolidacyjnego z kredytem oddłużeniowym. Jeśli mamy długi i złą historię w Biurze Informacji Kredytowej, to udzielenie nam pożyczki jest dość mało prawdopodobne. Nie mylmy ich też z kredytem refinansowanym, refinansowanie polega bowiem na przeniesieniu zobowiązania do innego banku, choć na korzystniejszych warunkach.

Czy kredyt konsolidacyjny możemy uzyskać pod hipotekę? Tak. Dzięki takiemu zabezpieczeniu bank może udzielić nam kredytu na korzystniejszych warunkach. Hipoteka sprawi też, że bank będzie skłonny pożyczyć nam większą kwotę. Bardzo możliwe, że o niższym oprocentowaniu. Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny hipoteczny należy spełnić kilka warunków, niezbędne jest oczywiście posiadanie zabezpieczenia hipotecznego. Drugą kwestią jest też zdolność kredytowa, którą bank ocenia na podstawie naszych dochodów, czy raportów z BIK-u. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny pod hipotekę koniecznie musimy przedłożyć w banku określone dokumenty. Zazwyczaj ich spis znajdziemy na stronie internetowej banku. Czego jeszcze potrzebujemy? Dowodu tożsamości, zaświadczenia o zarobkach, dokumentu, który potwierdzi posiadane przez nas spłacane zobowiązania. Dodatkowo przedłożyć musimy akt własności nieruchomości, jak również odpis z księgi wieczystej nieruchomości, jak również dokument określający wycenę nieruchomości dokonany przez rzeczoznawcę wskazanego przez bank i wpis hipoteki do księgi wieczystej. Wszelkie koszty z tym związane ponosimy my jako kredytobiorca. Jeśli nie posiadamy hipoteki, nie pozostaje nam nic innego, jak zwykły kredyt konsolidacyjny.

Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego? Przede wszystkim możliwość połączenia kilku kredytów w jedno. Dzięki czemu obniżymy naszą miesięczną ratę, chociaż wadą jest bez wątpienia wydłużenie okresu kredytowania. W poszukiwaniu dobrej oferty kredytu konsolidacyjnego warto przejrzeć oferty oferowane przez poszczególne banki. Na pewno przyda się wizyta na kilku stronach, wiele z nich oferuje czytelne zestawienie obecnie oferowanych kredytów hipotecznych. Zwróćmy uwagę na koszty kredytu takie jak oprocentowanie, prowizja oraz ewentualne koszty dodatkowe jak ubezpieczenie. Nie bez znaczenia jest też maksymalna kwota kredytu. Niektóre banki umożliwiają nam za pośrednictwem swoich stron obliczenie nawet ostatecznej kwoty kredytu. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić poszczególne oferty dokładnie i oparciu o posiadane informacje dokonać właściwego wyboru. A skoro robimy to z domu, możemy na spokojnie, bez zbędnych emocji porównać i zanalizować dostępne informacje.